Тайното оръжие за Мекотели



Други заболявания Можете ли да развиете астма от излагане на азбест?

Респираторниот систем кај водните мекотели е претставен со жабри (еден или повеќе парови), сместени во мантијната празнина, а кај копнените мекотели (полжавите) - со непарен бел дроб.

Главоногите (видове октоподи), които принадлежат към мекотелите, се ловят предимно с примамки за риби, харпуни или закачени ръчни линии от куки.

Овие мали животни кои живеат во океаните се претежно слепи и или срамнети со земја или цилиндрични.

Повеќето полжави, главно, ползат со стапалото. Тие се жители на слатките и солените води, а некои од нив живеат и на копно;

Повеќето од членовите на оваа група или немаат школки, или имаат мали внатрешни школки.

С изключение на главоногите, мекотелите като цяло са нежни вегетарианци. Сухоземните коремоноги като охлюви и охлюви се хранят с растения, гъби и водорасли, докато по-голямата част от морските мекотели (включително двучерупчести и други обитаващи океана видове) се прехранват с растителна материя, мекотели разтворена във водата, която поглъщат чрез филтриране.

Нямаме изкопаеми доказателства, че това конкретно животно някога е съществувало; най-многото, което всеки експерт би се осмелил е, че мекотелите са произлезли преди стотици милиони години от малки морски безгръбначни, известни като "лофотрохозои" (и дори това е въпрос на спор).

Органите за равновесие се наричат статоцисти и се намират в предната част на главата при охлювите, предната част на тялото при мидите и в защитните хрущялни гнезда на главата при главоногите. Инервират се от церебралните ганглии.

При останалите представители той преминава през метаморфоза, като при различните класове се наблюдават специфични особености.

Еволюционно, мекотелите се появяват в началото на камбрий. Въпреки древния си произход се считат за група в биологичен прогрес. Класификацията на типа все още не е напълно изяснена и е предмет на дебат от страна на зоолозите.

Двойните листани мекотели, които се хранят, като правило, планктонът са малки ракообразни организми, живеещи в моретата, често на малки дълбочини, като варова дафния и циклопи, които феновете на аквариумната риба хранят домашните си любимци.

Повеќето полжави, главно, ползат со стапалото. Тие се жители на слатките и солените води, а некои од нив живеат и на копно;

Яйцата се излюпват в ларва на велигер - малки, свободно плуващи ларви - и метаморфозират в различни етапи, в зависимост от вида.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *